Szobrok, köztéri alkotások

Busószobrok

Városunkban már két helyszínen is megcsodálhatjuk a Trischler Ferenc szobrászművész által készített alkotásokat, melyek egyszerre szimbolizálják Mohács sokszínű nemzetiséget, a helyi identitástudat fontosságát és megőrzését továbbá az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított Busójárást, amely fontos nemzeti értéket képvisel hazánkban. A szoborcsoportok egyike a „Mohács kapuja” projekt keretében létesült és a két főútvonal kereszteződésének körforgalmában áll. A másik pedig a „A Busójárás színtereinek fejlesztése” című projekt keretein belül a Deák téren valósult meg.


Zászlótartó szoborcsoportok

A Széchenyi tér szimmetriáját stabilizálja az a két zászlótartó szoborcsoport, amely a keleti illetve a nyugati oldal középtengelyében áll. Mindkettőt Martinelli Jenő (1886-1949) szobrászművész készítette.

1932-ben a szerb megszállás alóli felszabadulásra emlékezve készült a három leány szobra. A szoborcsoport a város és az ország három meghatározó nemzetiségének barátságát hivatott megszemélyesíteni. Magyar, német és a sokác népviseletbe öltöztetett lányok ennek a barátságnak a képviselői. Arányos, zárt kompozíció a tartalom kifejezőerejének a hordozója. A szoborcsoport a tér keleti oldalán áll. E szoborcsoporttal egy sorban egy-egy oroszlános zászlótartó is látható.

1937-ben állították fel a nyugati oldalon a török uralom végét jelentő csata 250. évfordulóján a mészkőbe faragott szoborcsoportot. Középen Szébényi György városparancsnok, jobbra Földvári István hajtóvajda, balra egy névtelen hajdú áll. Alakjukban az összefogás és az áldozatvállalás mindent legyőző hatalma ölt testet. 


II. Lajos király szobra

Varga Imre szobrászművész alkotása a II. Lajos szobor a Széchenyi téren, a Fogadalmi templom mellett 2006-ban készült.


Szentháromság szobor

A Szabadság utca, a Jókai utca és a Szentháromság utca találkozásánál alakult ki az elmúlt évszázadokban a Szentháromság tér. A település fennállásának 900. évfordulóján állították fel Trischler Ferenc (1945) Pécsen élő szobrászművész bronzból készített Szentháromság szobrát.

Az utca fölé magasan felemelt szobor minden irányból jól látható, szinte uralja a teret, és így juttatja kifejezésre a keresztény tanítás központi gondolatát: az ember, a világ és a transzcendentális hatalmasság szoros kapcsolatát. A téren 1827-től állt egy kőből faragott, három karcsú korintoszi oszlopra állított, klasszicizáló stílusjegyeket hordozó Szentháromság szobor, amelyet 1965-ben, - mondván akadályozza aközlekedést - a Püspök templommellé telepítették. (Lenkey I. - Tardos M., 1997)


Elhurcolt családok emlékköve

Az emlékkövet a Hortobágyi kényszermunkatáborokba Mohács és határ menti településekről elhurcolt családok emlékére állították. (1950-1953)


Nepomuki Szent János szobor

1743-ban állították fel, mint a város első köztéri szobrát. A múlt században új posztamenst kapott és biedermeier ízlést közvetítő ernyőtetővel látták el. Alkotóját nem ismerjük. Jelenlegi helyére 1945-ben helyezték.


Zsidó vértanúk emlékműve

Az emlékmű a II. világháború idején  borzalmas körülmények között elhunyt mohácsi és környékbeli zsidóságnak állít emléket.


Első világháború halottainak emlékműve

A már messziről kimagasló, négy oszlopon nyugvó kapufejszerűen lezárt építmény eredetileg az első világháború 439 halottjának szándékozott emléket állítani, utólag azonban a második világháború áldozatainak a nevét is megörökítették rajta.


Szent Flórián szobra

1896-ban állították fel, bizonyára a korábbi nagy pusztító tűzvészekre emlékezve. Jablonszky Vince budapeszti szobrász műve. A II. Lajos utcában található.


Kisfaludy Károly mellszobra

A Kisfaludy Károly Gimnázium udvarán látható a szobor. Gábor Éva Mária mohácsi születésű szobrászművész alkotását 1985-ben állították fel.


Lengyel hősök emlékműve

A Magyar-Lengyel Egyesület kezdeményezésére emelt emlékoszlop annak az 1600 lengyel harcosnak állít emléket, akik Gnoinski Livhard kapitány vezetésével 1526-ban részt vettek a török elleni cstaában és halálukat lelték a sátorhelyi síkon. Az emlékművet Kismarty Lechner Jenő tervei szerint készítették el. A talpazaton álló karcsú oszloptetejére helyezett bronzsas Martinelli Jenő szobrászművész alkotása. 


II. Lajos emlékműve

Ezen a helyen először Turcsányi Soma állított emléművet, majd 1897-ben újjáalakították. Ma a csonka obeliszk tetején fekvő oroszlán látható. Az emlékmű első oldalán a szászvári születésű szobrászművész, Kiss György bronzreliefje található, alatta Kisfaludy Károly Mohács című versének néhány sora olvasható.